Pękające pięty
Pękające pięty są dolegliwością bezpośrednio związaną z przesuszeniem i nadmiernym rogowaceniem naskórka stóp. Mimo, że przyczyn ich powstawania jest wiele, łączącym je elementem jest brak lub niewłaściwa pielęgnacja stóp, w wyniku czego naskórek traci elastyczność. Wyróżniamy pęknięcia wilgotne i suche. Pierwsze związane są z nadpotliwością stóp. Natomiast drugie, zdecydowanie częstsze, są nierozerwanie związanie z nadmiernym przesuszeniem naskórka. Zaniedbania pielęgnacyjne pękających piet prowadzą do powstawania głębokich sączących się pęknięć, które mogą być bramą do powstawania zakażeń grzybiczych, bakteryjnych oraz wirusowych.
Przyczyny
• zbyt duże nawarstwienie się twardego, suchego naskórka w okolicy pięt
• deformacje ortopedyczne, nieprawidłowe przetaczanie stopy
• zbyt duże obciążenie stóp (problem częściej występuje u osób otyłych)
• nieodpowiednie nawilżenie naskórka stóp – suchy, nieelastyczny naskórek o wiele szybciej ulega pęknięciom
• zła pielęgnacja w domu (moczenie stóp, stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji stóp, dieta)
• niewłaściwe obuwie
• łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, rogowiec
• zakażenia grzybicze, alergie
• zmiany endokrynologiczne, choroby metaboliczne, hormonalne
• niektóre leki
Przyczyna może również leżeć w genach. Takich przypadków jest jednak zdecydowanie mniej i dotyczą głównie osób starszych, które przyjmują duże dawki leków oraz osób cierpiących na reumatyzm czy choroby złuszczające naskórek.
Kiedy zgłosić się do podologa?
Jeśli zabiegi, które możesz wykonywać samodzielnie w domu takie jak: ścieranie naskórka, peeling, nawilżanie skóry nie pomagają, dobrze skonsultować się z podologiem. Nieleczone, zaniedbane, spękane pięty mogą prowadzić do powstania stanów zapalnych oraz zakażeń. Nie wolno bagatelizować tego problemu. Pamiętajmy, że im wcześniej zgłosimy się z problemem do podologa, tym szybsza i mniej uciążliwa będzie sama terapia.
Dobrze wiedzieć, warto stosować
Często już nawet sama konsultacja pomaga w rozwiązaniu problemu. Odpowiednia ocena stanu stopy, dopasowanie preparatów do struktury Twojego naskórka czy zabiegi pielęgnacyjne pomogą Ci uzyskać upragniony efekt i pozbyć się tej uporczywej przypadłości. Nasze podstawowe rady dla pacjentów z tym problemem to: spożywanie odpowiedniej ilości wody, noszenie obuwia oraz skarpetek z naturalnych surowców, codzienna higiena oraz pielęgnacja odpowiednio dopasowanym preparatem.
Najczęstsze pytania
Mam problem z pękającymi piętami, czasami skóra tak pęka, że nie mogę chodzić a na skarpetkach, na pietach, widać ślady krwi. Problem miałem od zawsze, ale ostatnio złapałem parę kilo i jest dramat. Smaruje różnymi kremami, byłem u dermatologa i nic lepiej. Proszę o pomoc.
Zapraszam Pana do naszego gabinetu w celu usunięcia zrogowaciałego, twardego naskórka pięt i ewentualnych rozpadlin. Po wizycie zabezpieczymy rozpadliny opatrunkami i wykonamy odciążeniu redukujące bolesność przy chodzeniu. Do domu dostanie Pan kompletne zalecenia pielęgnacyjne.
Czy w przypadku problemu pękających pięt jest jakiś rodzaj obuwia, który może pogłębiać ten problem?
Zdecydowanie tak. W przypadku pękających pięt nie zaleca się chodzenia w butach, które mają bardzo cienką podeszwę. Brak dodatkowej ochrony w postaci odpowiednich butów, może niestety nasilać problem.
Od wielu lat w czasie lata mam problem z piętami, które mi pękają. Nie wygląda to estetycznie szczególnie kiedy chodzę w sandałach bo w miejsce pęknięć dostaje się brud. Czy jest na to jakiś sposób? Czy możecie mi Państwo jakoś pomóc?
W naszym gabinecie pomagamy osobom borykającym się z problemem pękających pięt. Często zmiany na skórze stóp są wynikiem złej pielęgnacji domowej, źle dobranego obuwia bądź powikłań w przebiegu chorób ogólnoustrojowych. Na pierwszej wizycie podologicznej ważne jest zatem ustalenie przyczyny powstawania zmian i edukacja w zakresie pielęgnacji domowej. Podolog również spłyca pęknięcia i usuwa pogrubiony naskórek dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna co przyspiesza proces gojenia i zapobiega powstawaniu nowych zmian. Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu w celu ustalenia przyczyny zmian i wdrożenia skutecznej terapii.
Bardzo pękają mi pięty, do krwi i bardzo bolą. Ścieram codziennie tarką, ale to nie pomaga. Co mogę zrobić, aby przestały pękać?
Przede wszystkim, proszę nie ścierać pięt tarką, pumeksem itp. Zapraszam na konsultację do gabinetu, aby zdiagnozować problem, znaleźć jego przyczynę oraz dobrać odpowiednią terapię oraz omówić pielęgnację domową.
Proszę o pomoc – mam pięty pokryte zgrubiałą skórą, która pęka. Próbowałam moczyć je w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek i myła, ścierać z użyciem pumeksu i tarki, ale nic nie pomaga. Co robić?
W przypadku nadmiernych zrogowaceń pielęgnacja preparatami powierzchownymi czy ścieranie może nie być wystarczająca do usunięcia zmienionego naskórka. Najskuteczniejszym sposobem jest opracowanie skóry w gabinecie podologicznym, gdzie w bezpieczny i kontrolowany sposób usuwa się jej nadmiar i zabezpiecza preparatami o działaniu złuszczającym i regenerującym.
Zapraszam na konsultację, na której ocenię zmiany skóry i zaproponuję indywidualną terapię.
Śledź nas
Godziny otwarcia
Pon-pt 9.00 - 21.00
Sob 8.00 - 20.00
Telefon
+48 539 926 344
Adres
05-820 Piastów
ul. Lwowska 12
zdrowestopypiastow@gmail.com