Odciski
Odciskami nazywamy obszary zrogowaciałego naskórka. Odciski powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w wyniku którego komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry, powodując silny ból. Problem odcisków najczęściej dotyczy osób z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym. Odciski najczęściej pojawiają się na: przodostopiu (okolice stawów środstopno-paliczkowych), grzbietowej stronie palców (okolice stawów paliczkowych, zazwyczaj na małym palcu), między palcami stóp oraz sporadycznie w okolicy pięt. Powstawanie odcisków to reakcja obronna naskórka na długotrwały, punktowy ucisk podłoża.
Przyczyny
• nadmierny, stały, punktowy ucisk w naskórku, przez co dochodzi do zwiększonego wytwarzania komórek warstwy rogowej
• nieodpowiednio dopasowane lub zbyt ciasne obuwie
• wady postawy i deformacje kostne w obrębie stóp
• nadwaga, ciąża
Nieusuwane odciski są wgniatane coraz głębiej w skórę, powodując duży dyskomfort w postaci stałego bólu. Dodatkowo odciski mogą wniknąć poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych. Dlatego powinny zostać natychmiast usunięte ze stopy. Im wcześniej zgłosimy się do podologa, tym szybciej wyleczymy odciski. W trosce o zdrowie naszych stóp nie powinniśmy więc zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym.
Czy odciski można wyleczyć?
Usuwanie odcisków w dużej części przypadków nie likwiduje przyczyn ich powstawania. Stałe zmiany w układzie kostnym stopy będą predysponować miejsca stałego ucisku i drażnienia do ponownego powstawania odcisków. Dobre efekty terapeutyczne przynosi: zmiana butów na właściwe, wkładki ortopedyczne, stałe stosowanie indywidualnych odciążeń lub amortyzacji, pielęgnacja stopy oraz stała opieka specjalisty. Sukces terapii usuwania odcisków w dużej mierze zależy także od odpowiedniej pielęgnacji w domu, przestrzegania zaleceń podologa czy stosowaniu indywidualnych odciążeń lub ortez, przygotowanych przez specjalistę.
Najczęstsze pytania
Chciałabym usunąć odcisk na stopie czy już na 1 wizycie jest to możliwe?
Jak najbardziej możliwe jest usunięcie odcisku na pierwszej wizycie. Najpierw przeprowadzana jest konsultacja i jeśli nie ma żadnych przeciwskazań podolog przechodzi do zabiegu usuwania odcisku. Taki zabieg przynosi bardzo dużą ulgę i pozbawia bólu. Jeżeli odcisk jest bardzo głęboki może być potrzebna kolejna wizyta.
Chciałam usunąć odcisk między palcami za pomocą plastrów na odciski z apteki. Rezultat jest taki, że odcisk chyba pozostał, a palec bardzo boli i jest spuchnięty i nie mogę chodzić. Czy są Państwo w wstanie mi pomóc?
Oczywiście, możemy pomóc szybko i skutecznie. Proszę jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym. Usuniemy odcisk, założymy opatrunek, który zniweluje stan zapalny. Zaopatrzymy Panią również w opatrunek odciążający, który zapewni natychmiastowy komfort w chodzeniu.
Mam dość uporczywy problem. Mam na śródstopiu odcisk, który jest już bolesny przy każdym kroku, przez to ustawiam stopę inaczej, aby nie dotykać tym miejscem podczas chodu. Są w stanie Państwo mi pomoc?
Oczywiście, w naszym gabinecie zajmujemy się również usuwaniem odciskow.
Zapraszam na wizytę, podczas której nie tylko usuniemy zmianę, ale również ustalimy przyczynę jej powstawania, aby nie pojawiła się ponownie.
Czy bezpośrednio po zabiegu usunięcia odcisku będę mógł chodzić?
Oczywiście że tak, zabieg wykonywany jest bezboleśnie, uzupełnieniem zabiegu jest opatrunek ze środkiem łagodzącym i odciążenie miejsca po odcisku.
Śledź nas
Godziny otwarcia
Pon-pt 9.00 - 21.00
Sob 8.00 - 20.00
Telefon
+48 539 926 344
Adres
05-820 Piastów
ul. Lwowska 12
zdrowestopypiastow@gmail.com