Modzele
Modzele są jednym z przykładów hiperkeratozy, czyli znacznego pogrubienia i nagromadzenia tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu. Modzele przeważnie stanowią dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu i okrągłym lub owalnym kształcie, zazwyczaj są bezbolesne. Najczęstszymi miejscami pojawienia się modzeli są: pięta, paluch, krawędzie stopy w okolicy śródstopia oraz głowy drugiej, trzeciej lub czwartej kości śródstopia. Stanowią reakcję obronną komórek naskórka na opadanie główek kości śródstopia (płaskostopie poprzeczne). Często usuwane chirurgicznie (wycięcie) lub dermatologicznie (krioterapia), co nie tylko nie eliminuje problemu, ale skutkuje powstaniem bolesnej blizny i wielotygodniowym gojeniem.
Przyczyny
• deformacje w układzie kostno-stawowym
• zbyt częste usuwanie martwego naskórka
• niewłaściwie dobrane obuwie
• czynniki genetyczne
Mimo że modzele i zrogowacenia naskórka są z reguły bezbolesnymi schorzeniami, muszą zostać niezwłocznie usunięte. Do podologa powinniśmy zgłosić się od razu, gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany. Nieleczone modzele na stopie oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać ból i dyskomfort podczas chodzenia a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć, mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych.
Sposoby usuwania modzeli
Sposoby leczenia modzeli i zrogowaceń są uzależnione od przyczyn ich powstania. Należy pamiętać, że modzele na stopach są tylko jedną z możliwych konsekwencji nieprawidłowych obciążeń. Obok nich mogą pojawiać się także odciski, ból śródstopia, neuralgie czy zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, czego konsekwencją może być brak amortyzacji kości śródstopia.
W przypadku deformacji w układzie kostno-stawowym (obniżenie główek kości śródstopia) stałe usunięcie modzeli będzie niemożliwe. Jednak dzięki regularnym wizytom w gabinecie podologicznym i stosowaniu odpowiednich kosmetyków i korekcji (wkładki ortopedyczne, odpowiednie obuwie) możliwe jest utrzymywanie skóry stóp w dobrym stanie.
W przypadku powstawania modzeli na skutek nadmiernego ich usuwania, rekomendowaną metodą leczenia są regularne wizyty u podologa i zaprzestanie samodzielnych ingerencji przez określony czas. Już nawet kilka spotkań ze specjalistą może znacznie poprawić stan skóry.
W przypadku powstawania modzeli na skutek noszenia niewłaściwego obuwia, zalecana jest zmiana obuwia. Również indywidualne wkładki ortopedyczne oraz ortezy w stosunkowo krótkim czasie zmniejszają intensywność wytwarzania rogowatej warstwy naskórka.
Pamiętajmy, że wyleczona stopa nadal wymaga dodatkowej opieki m.in. w postaci zaopatrzenia odciążającego lub amortyzującego oraz regularnych wizyt w gabinecie podologicznym.
Najczęstsze pytania
Czym najlepiej usuwać modzele?
Zrogowacenia na podeszwach stóp, w tym modzele, najlepiej w gabinecie podologicznym usuwa się skalpelem. Słysząc to, można w pierwszym momencie przestraszyć się, natomiast, dla uspokojenia, jest to na tyle precyzyjne i bezpieczne narzędzie w rękach doświadczonego podologa, które pozwala na dokładne i niezbyt głębokie (czyli zachowując granice zdrowego naskórka) usunięcie zrogowaciałej struktury. Po takim zabiegu, podolog tylko wyrównuje naskórek i zamyka linie papilarne frezarką. Próba usunięcia zrogowacenia tylko frezam może doprowadzić do przegrzania skory lub wręcz jej poparzenia.
Czy usuwanie modzeli boli?
Pacjenci często przed pierwszą wizytą mają obawy dotyczące usuwania modzeli, ale jest to zupełnie bezbolesny zabieg. Modzele są rodzajem hiperkeratoz tworzących się na powierzchni skóry. Przy usuwaniu modzeli pracujemy tylko i wyłącznie na nieunerwionej warstwie rogowej naskórka dlatego zabiegowi nie towarzyszy bolesność. Wyjątkiem może być sytuacja kiedy w modzelu lub pod nim robi się odcisk. Wtedy może być konieczne głębsze oczyszczenie wiążące się z pewnym delikatnym dyskomfortem.
Czy już do końca życia będę musiała korzystać z usuwania zrogowaceń ze stóp?
Usuwanie zrogowaceń z podeszew stóp, to nie usuwanie problemu a jego skutków. Warto dokładnie przeprowadzić wywiad podologiczny aby mieć szerszy obraz tego co składa się na taki stan z jakim aktualnie mamy do czynienia. Najczęściej są to deformacje ortopedyczne w obrębie stopy, ale nie tylko stopy, mogą to być również wyższe partie, których konsekwencją jest nieprawidłowe obciążanie stóp co prowadzi do narastanie nadmiernych zrogowaceń. Zbyt częste stosowanie pumeksów, tarek oraz innych przyrządów, które ścierają bądź złuszczają naskórek, również będzie potęgowało taki stan. Nieprawidłowe preparaty do pielęgnacji, oraz choroby współistniejące- mogą wpłynąć na pogorszenie stanu skóry na naszych podeszwach. Wyeliminowanie czynników przyspieszających nadmierne rogowacenie, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie problemu.
Śledź nas
Godziny otwarcia
Pon-pt 9.00 - 21.00
Sob 8.00 - 20.00
Telefon
+48 539 926 344
Adres
05-820 Piastów
ul. Lwowska 12
zdrowestopypiastow@gmail.com