Terapie skórne
Usuwanie odcisków
CZAS TRWANIA ZABIEGU 15 – 30 min
CZAS TRWANIA TERAPII 1-3 zabiegi
Czas trwania terapii
Czas terapii i liczba zabiegów jest wprost proporcjonalna do okresu, jaki minął od momentu pojawienia się odcisków. Usuwanie odcisków powinno być przeprowadzone jak najszybciej po ich wykryciu, gdyż im dłużej zwlekamy z wizytą u podologa, tym trudniej usunąć odciski. Niestety to schorzenie jest często bagatelizowane przez pacjentów, dlatego rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu podczas jednej wizyty
Na czym polega zabieg?
Usuwanie odcisków polega na zdezynfekowaniu zmiany, zaaplikowaniu preparatu zmiękczającego oraz usunięciu za pomocą wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi zrogowaciałego naskórka oraz usunięcie ewentualnego rdzenia. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka i dostosowanie odpowiedniego odciążenia. Opatrunki, materiały odciążające są dobrane indywidualnie do rodzaju skóry, typu i rodzaju zmiany oraz warunków pracy. Po pierwszym zabiegu następuje poprawa mobilności, zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Należy pamiętać o systematyczności zabiegów leczniczych w celu całkowitego wyleczenia zmiany.
Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces leczenia i regeneracji. Dodatkowo przy zmianach hiperkeratotycznych należy zdiagnozować czynnik predysponujący oraz wyeliminować lub skorygować jego nasilenie.
Usuwanie modzeli i zrogowaceń naskórka
CZAS TRWANIA ZABIEGU 30 – 60 min (jedna strefa)
CZAS TRWANIA TERAPII rekomendowane powtarzanie zbiegu co 3 – 4 miesiące
Na czym polega zabieg?
Usuwanie modzeli oraz innych hiperkeratoz polega na zdezynfekowaniu zmiany, zaaplikowaniu preparatu zmiękczającego oraz usunięciu za pomocą wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi zrogowaciałego naskórka. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka oraz dostosowaniu odpowiedniego odciążenia. Opatrunki oraz materiały odciążające są dostosowywane indywidualnie do rodzaju skóry, typu i rodzaju zmiany oraz warunków pracy. Po pierwszym zabiegu następuje poprawa mobilności oraz wyeliminowane dolegliwości pieczenia skóry. Należy pamiętać o systematyczności zabiegów leczniczych oraz zastosowanie odpowiedniej profilaktyki w celu całkowitego wyeliminowania problemu.
Usuwanie brodawek
Metody leczenia
Każda brodawka wirusowa (kurzajka) jest zupełnie inna i wymaga indywidualnie dopasowanego planu terapii. Na rynku dostępne są różne metody leczenia. Wśród tych najlepsze efekty leczenia uzyskuje się dzięki:
- elektrokoagulacji – polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek zlokalizowanych w zmianie naskórkowej – brodawce. Czas trwania zależy od obszaru, na którym zlokalizowane są zmiany. Zanim podolog wykona elektrokoagulację, musi zebrać dokładny wywiad i co ważne obejrzeć zmiany, aby stwierdzić, czy kwalifikują się one do zabiegu.
- metodzie mechanicznej (łyżeczkowanie)
- metodzie farmakologicznej (aplikacja preparatów chemicznych)
Zabiegu elektrokoagulacji nie należy wykonywać, jeśli pacjent:
- posiada wszczepiony rozrusznik serca
- jest w ciąży
- jest w złym stanie ogólnym
- choruje na zaburzenia krzepnięcia krwi, krążenia lub cukrzycę (ze względu na utrudnione gojenie)
CZAS TRWANIA ZABIEGU 15 – 60 min
CZAS TRWANIA TERAPII rekomenduje się wykonanie od 3 do 7 zabiegów
Czas trwania terapii
Czas terapii w przypadku leczenia brodawek jest bardzo różny i indywidualny dla każdego pacjenta. Wynosi od kilku do nawet kilkunastu wizyt. Wśród czynników, które mają istotny wpływ na czas terapii wymienia się m.in.: reakcję pacjentów na stosowane podczas terapii preparaty pomocnicze, wcześniejsze – inne niż mechaniczne – próby usunięcia brodawek, regularne stosowanie przez pacjentów preparatów pielęgnacyjnych oraz przede wszystkim, czas, który minął od chwili pojawiania się kurzajki do momentu wizyty w gabinecie podologicznym, liczba, umiejscowienie oraz głębokość zmian.
Pamiętajmy, że im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym szybciej będziemy mogli usunąć brodawki. Zazwyczaj usuwane są one już podczas kilku wizyt
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na zdezynfekowaniu zmiany, oczyszczeniu za pomocą jednorazowych, wysterylizowanych (jałowych) narzędzi, zastosowanie odpowiedniego preparatu lub metody aparaturowej, zabezpieczenie zmiany jałowym opatrunkiem z indywidualnie dobranym preparatem leczniczym.
Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces leczenia.
Terapia pękających pięt
Metody leczenia
Podczas leczenia pękających pięt podolog zajmuje się głównie usunięciem przerośniętego naskórka, wyrównaniem krawędzi pęknięć, zaaplikowaniem odpowiedniego preparatu oraz wykonaniem odciążenia pięt. Należy pamiętać, że w przypadku problemu pękających pięt istotną rolę pełni pielęgnacja domowa oraz profilaktyka. Ważną rolę odgrywa stosowanie się do specjalistycznych zaleceń w kontekście odpowiedniego obuwia, wkładek ortopedycznych czy skarpet z naturalnych materiałów. Jeśli mamy do czynienie z pękającymi piętami, które krwawią i są bolesne, podolog prowadzi leczenie z użyciem odpowiednich opatrunków. W niektórych przypadkach zalecane jest skierowanie do specjalisty
CZAS TRWANIA ZABIEGU 60 min
CZAS TRWANIA TERAPII 3-4 zabiegi
Na czym polega zabieg?
Terapia pękających pięt polega na zdezynfekowaniu powierzchni zabiegowej, opracowaniu zrogowaciałego naskórka oraz każdej szczeliny/pęknięcia za pomocą specjalistycznych wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka i dostosowanie odpowiedniego odciążenia. Opatrunki, materiały odciążające są dobrane indywidualnie do rodzaju skóry, miejsca aplikacji, nasilenia problemu. Po pierwszym zabiegu następuje znaczna poprawa mobilności, zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Należy pamiętać o systematycznych zabiegach leczniczych, odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz o profilaktyce w celu całkowitego wyleczenia.
Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces leczenia i regeneracji. Dodatkowo należy zdiagnozować czynnik predysponujący oraz wyeliminować lub skorygować jego nasilenie.
Terapia nadpotliwości stóp
Metody leczenia
- specjalistyczne preparaty dezodorujące dobierane indywidualnie,
- specjalistyczne preparaty antyperspiracyjne dobierane indywidualnie,
- zabiegi jontoforezy
Przeciwskazania do zabiegu jontoforezy:
– metale w tkankach poddawanych zabiegowi,
– wszczepiony rozrusznik serca, endoproteza,
– ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich,
– ostre stany zapalne i ogólne infekcje, stany gorączkowe,
– wypryski, owrzodzenia,
– porażenia spastyczne,
– skaza krwotoczna,
– nowotwory łagodne i złośliwe,
– osobnicza nietolerancja prądu,
– zakrzepica,
– miażdżyca
CZAS TRWANIA ZABIEGU 15 min
CZAS TRWANIA TERAPII ustalana indywidualnie zwykle wykonuje się około 10-12 zabiegów z kilkudniowymi odstępami
Na czym polega zabieg?
Zabieg jontoforezy ma na celu stopniowe porażanie kanałów jonowych w gruczołach potowych, poprzez wykorzystanie prądu elektrycznego. Zabieg polega na zanurzeniu stóp w roztworze wodnym oraz przepuszczaniu prądu galwanicznego, który ma za zadanie częściowo uszkodzić kanały gruczołów potowych.
Zabieg ten jest bezbolesny, bezpieczny, efektywny oraz brak jest efektów ubocznych zabiegu. Można wykonywać go na podeszwach stóp oraz dłoni. Efekt działania po przeprowadzeniu pełnej kuracji utrzymuje się od kilku miesięcy do nawet roku. Pierwszy zauważalny efekt po około 3-4 zabiegach. Po przeprowadzeniu pełnej kuracji zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających.