Wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie to zmiana chorobowa dotycząca zarówno dzieci, osób młodych, jak i dojrzałych, powodująca dyskomfort lub ból o różnym nasileniu w zależności od stadium zaawansowania. Problem najczęściej pojawia się na paluchu (największym palcu u stopy), niekiedy na innych palcach stopy, poprzez wbijanie lub uciskanie boczną krawędzią płytki paznokciowej tkanki wału paznokciowego. Może występować wrastanie jedno- lub obustronnie. Przebieg tej dolegliwości ma przebieg zazwyczaj przewlekły i wymaga interwencji specjalisty podologa.
Przyczyny
• niewłaściwe obuwie: wysoki obcas, buty zbyt wąskie w palcach
• nieprawidłowe obcinanie paznokci, regularne wycinanie „boków” płytek
• nadmierna suchość lub potliwość skóry
• deformacje ortopedyczne
• uwarunkowania genetyczne
• brak profilaktyki po zabiegu chirurgicznym wrastających paznokci – problem często powraca ze zwielokrotnioną siłą
• nadwaga, ciąża
Paznokcie, które wrastają w palce u stóp, mogą przysporzyć sporo bólu. Dlatego reaguj od razu, gdy tylko poczujesz dyskomfort podczas chodzenia. Szybka reakcja to gwarancja całkowicie bezbolesnego i nieinwazyjnego leczenia w Naszym gabinecie podolgicznym. Specjalista zajmujący się zdrowiem stóp oceni stan paznokcia oraz wału okołopaznokciowego, a następnie zaproponuje sposób leczenia. Wśród metod leczenia tych dolegliwości można wymienić klamry ortonyksyjne lub inne metody pomocnicze.
Po czym poznać, że paznokieć rośnie nieprawidłowo? Niepokojące symptomy.
1. W początkowej fazie zauważysz, że podczas chodzenia odczuwasz lekki dyskomfort.
2. Odczucie, że “coś przeszkadza w skarpetce lub bucie” przerodzi się w lekki ból.
3. Ból nasili się, gdy założysz wąskie obuwie lub obcasy, ponieważ wtedy paznokieć z większą siłą będzie wrastał w wał okołopaznokciowy.
4. Jeżeli nie zareagujesz na tym etapie, w miejscu wrzynania się paznokcia w skórę pojawi się mała rana.
5. Z czasem w ranie pojawi się krew – oznaka, że to już naprawdę ostatni moment na leczenie.
6. Ostatni etap to silny stan zapalny i bardzo bolesna rana, która niemal uniemożliwia chodzenie.
Najczęstsze pytania
Czy po założeniu klamer będę musiała zrezygnować z uprawiania sportu?
Nie. Noszenie klamer nie przeszkadza w wykonywaniu żadnej aktywności fizycznej. Do naszego gabinetu zgłasza się wielu biegaczy, tenisistów i piłkarzy. Wielu z nich miało problemy z paznokciami. Nie byli zmuszeni przerywać treningów w związku z prowadzoną terapią.
Od lat borykam się z problemem wrastających paznokci, chodziłam już do różnych podologów, z lepszym, lub gorszym skutkiem. Jestem na tyle zdesperowana, że myślę o całkowitym zerwaniu paznokci. Czy wykonujecie takie zabiegi?
Nie wykonujemy i zdecydowanie nie polecamy takiego postepowania. Uważamy takie zabiegi za szkodliwe i nieskuteczne. Możemy w Pani przypadku zaproponować inne rozwiązania w celu zlikwidowania problemu wrastania paznokcia.
Od kilku miesięcy pobolewają mnie duże palce u stóp. Byłam z tym u dermatologa, który stwierdził, że paznokieć nie wrasta. Dostałam maść zmiękczającą skórę z mocznikiem która, niestety nie pomaga. Moim zdaniem paznokcie zmieniły swój kształt i są węższe. Czy można coś tym zrobić? Niestety w pracy często muszę chodzić w butach na wysokim obcasie i to właśnie wtedy palce najbardziej mnie bolą?
Z opisu przedstawianego przez Panią wynika, że ma Pani problem z wkręcaniem się płytek paznokciowych. Oznacza to, że paznokieć pod wpływem np. źle dobranego obuwia zmienia swój kształt. Brzegi boczne płytki paznokciowej ze względu na nieprawidłowy nacisk opadają w dół i uciskają wały paznokciowe. Powoduje to ból, szczególnie w momencie noszenia obuwia na wysokim obcasie. Jest to dość często spotykana dolegliwość. W celu korekcji wkręcających paznokci stosuje się klamry ortonyksyjne. Mają one za zadanie unieść brzegi boczne płytki paznokciowej, odbarczyć mocno uciskane wały okołopaznokciowe i spowodować prawidłowy tor wzrostu paznokcia. Aplikacja klamry jest bezbolesna, a przykre dolegliwości związane z wkręcaniem się paznokci mijają już po pierwszej aplikacji klamry. Podolog w trakcie wizyty przeprowadza dokładne badanie stopy i wywiad dotyczący pielęgnacji domowej, w celu wykluczenia czynników niekorzystnie wypływających na ukształtowanie płytki paznokciowej. Serdecznie zapraszam do naszego gabinetu w celu ustalenia planu terapii.
Po ostatnim obcinaniu paznokci mój paluch zaczął boleć, z jednej strony zrobił się czerwony i nabrzmiały, pod wieczór przy delikatnym dotknięciu poleciało z niego dużo wydzieliny ropnej, ból nie jest już taki rozpierający, ale nadal jest. Czy mogą mi Państwo jakoś pomóc?
Objawy, które Pani opisała świadczą o tym, że ma Pani problem z wrastającym paznokciem. Zapraszamy niezwłocznie na wizytę w gabinecie, w trakcie której wrastający fragment paznokcia zostanie usunięty oraz wykonane zostaną specjalistyczne opatrunki przyspieszające gojenie.
Problemy z paznokciami mam od zawsze. Do tej pory wystarczyły wizyty u kosmetyczki i umiejętne podcinanie boków paznokcia. Na ostatnim pedicure jednak ból był tak duży, że nie dałam się dotknąć, paznokcie na dużych palcach bolą mnie całe, nawet kołdra mnie drażni, co dziwne są tylko lekko zaczerwienione po bokach, nie ma żadnej ropy. Jak dobrze namoczę nogi to ból ustępuje, ale na krótko. Co robić w tej sytuacji?
Wszystko wskazuje na to, że wrastają Pani paznokcie. Doskonałym sposobem na zlikwidowanie tych dolegliwości będzie założenie klamer ortonyksyjnych, które, umiejętnie założone, są w stanie zlikwidować dolegliwości bólowe do zera już po pierwszej wizycie. Zapraszam do gabinetu.
Czy problem wrastającego paznokcia można usunąć na jednej wizycie?
Problem wrastających paznokci, może mieć złożone podłoże. Na pierwszej wizycie zdecydowanie możemy pomóc w pozbyciu się dolegliwości bólowych, ale całkowite zaleczenie problemu może zająć więcej czasu. Wszystko zależy od stanu paznokci z jakimi mamy do czynienia na pierwszej wizycie.
Śledź nas
Godziny otwarcia
Pon-pt 9.00 - 21.00
Sob 8.00 - 20.00
Telefon
+48 539 926 344
Adres
05-820 Piastów
ul. Lwowska 12
zdrowestopypiastow@gmail.com